Eylül, 2010 arşivi

II.Ulusal Toprak ve Su Kaynakları Kongresi 22-25 Kasım 2011

2. Ulusal Toprak ve Su Kaynakları Kongresi

2. Ulusal Toprak ve Su Kaynakları Kongresi

Doğal kaynakların potansiyeli ve bu potansiyellerin korunarak kullanımı ülkelerin ekonomik kalkınma ve toplumsal gelişme sürecinde çok önemli ve belirleyicidir. Ülkelerin ekonomik gelişmesi diğer etkenlerin yanında doğal kaynakların zenginliği yanısıra bu kaynakların etkin ve sürdürülebilir kullanılmasına da bağlıdır. Doğal kaynaklarını koruyabilen, sürdürülebilir kullanabilen ve geliştirebilen ülkeler uzun vadede kalıcı başarı sağlayabilmektedirler.

Yaşamın sürdürülebilirliğinin ön koşulu başta toprak ve su olmak üzere doğal varlık ve kaynaklarımızın korunmasıdır. Küresel ısınma nedeniyle yaşanan iklim değişiklikleri, kuraklık ve beraberinde suların azalması ve kirlenmesi; toprakların amaç dışı kullanımları vasıtasıyla  azalması ve bozulması; ormanların, meraların yok olması ya da niteliğinin değişmesi ve bütün bunların sonucunda çölleşmenin hızlanması, açlık ve yoksulluğun kitlesel boyutlara ulaşması bu temel yaşam hakkının önündeki önemli engellerdir.

Ülkemiz toprakları çölleşme, çoraklaşma, kirlenme, sıkışma vb. şekillerde niteliğinin değişmesi sonucu bozulabildiği gibi, verimli topraklar erozyona uğrama, tarım dışı amaçlar için hammadde olarak kullanılma gibi nedenlerle büyük oranda tahrip olmaktadır.

Tarımsal verim artışındaki en önemli girdilerden birisi sudur. Ülkemizde kullanılabilir su potansiyelinin önemli bir bölümü tarımsal amaçlı olarak tüketilmektedir. Değişen iklim koşulları, yağışlardaki düzensizlik, yer altı ve yerüstü su kaynaklarındaki azalmalar, evsel ve endüstriyel su talebindeki artış ve tehlikeli boyuttaki su kirliliği, tarımsal amaçlı kullanılan su kaynaklarında azalmaya yol açmaktadır.

Ülkemiz toprak ve su kaynaklarının korunması, geliştirilmesi, bilim ve tekniğin gerekleri doğrultusunda kullanılması amacıyla düzenlenen II. Ulusal Toprak ve Su Kaynakları Kongresine katkılarınızı ve katılımınızı bekler, saygılar sunarım.

Dr. Bülent SÖNMEZ

Enstitü Müdürü

Yorum yok

ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi

Teknolojinin tüm yeniliklerini bir araya getiren ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi her türlü ulusal ve uluslararası kongre, seminer, toplantı, konferans ve kültürel etkinliğin düzenlenmesine olanak sağlayacak biçimde tasarlanmıştır.

ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi

Teknolojinin tüm yeniliklerini bir araya getiren ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi her türlü ulusal ve uluslararası kongre, seminer, toplantı, konferans ve kültürel etkinliğin düzenlenmesine olanak sağlayacak biçimde tasarlanmıştır. Kullanım açısından mükemmel bir mimariye ve teknik alt yapıya sahip olan Merkez, dokuz salon, iki fuaye, bir restoran ve destek hizmet birimlerinden oluşmaktadır. Çesitli birimleri ile dışarıdan hizmet almadan tüm işleyişini kendi içinde sağlayabilen Merkez, ODTÜ yerleşkesinin zengin olanaklarından da yararlanmaktadır.

ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezinde düzenlenen tüm kongre, konferans, seminer ve toplantılarda katılımcılara sağlanan olanaklar,

Sunum teknik araçları
Seslendirme araçları
Datashow ile Merkez genelinde görüntü aktarımı
Video kayıt ve canlı yayın sistemi
Ses kayıt ve canlı yayın sistemi
Kapalı devre Tv yayını
İnternet bağlantısı ve video konferans
Sekreterlik hizmetleri
Faks-telefon-fotokopi ve bilgisayar sistemi
Yiyecek – İçecek servisi
Konaklama
Otel ve uçak rezervasyonları
Havaalanı transferleri
Oto kiralama
Şehir içi ve şehir dısı turlar
Ulaşım hizmetleri
Alış veriş merkezi
Sağlık ve Rehberlik Merkezi
Spor tesisleri
Kütüphane
Müze
Açık hava amfisi

Kompleksin web adresi : http://www.ccc.metu.edu.tr/

Yorum yok

Kalfaoglu Internet Servisleri